Våra elever producerar åt Ten Music Group

Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /customers/b/e/3/apacademy.se/httpd.www/wp-content/themes/angle/inc/frontend.php on line 1841 Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /customers/b/e/3/apacademy.se/httpd.www/wp-content/themes/angle/inc/frontend.php on line 1841

AP Academy är stolta över att kunna presentera vårt nya samarbete med Ten Music Group! Våra elever kan nu få producera åt artister som Icona Pop, Niki and the Dove, Zara Larsson och Erik Hassle.

 

Vad innebär samarbetet?

Samarbetet mellan AP Academy och Ten Music Group ger våra elever en chans som är få förunnat. När man läser den avancerade kursen jobbar man med case åt artister från Ten Music Group och har möjligheten att få producera åt artister som Icona Pop och Elliphant, eller få sina låtar signade som original.

Vi sparar dessutom alla elevers slutprojekt och bibehåller kontakten med skivbolaget. Därmed har du även efter avslutad kurs chansen att få in en fot i branschen.

Vilka är Ten Music Group?

Ten Music Group är ett svenskt oberoende musikföretag som grundades av Ola Håkansson år 2004. Artisterna som är signade hos Ten är bland annat Elliphant, Erik Hassle, Icona Pop, Maria Hazell, Niki & the Dove, Zara Larsson, Leo Leoson och WDL.

Ten Music Group innefattar en 360-modell för sina artister, vilket inkluderar skivbolag, management, publishing och produktion. Ten namngavs efter Hagagatan 10, den adress där studiorna ligger, och idag har Ten kontor i Stockholm och Los Angeles.

 

Besök Ten Music Groups hemsida här

 

AUDIO PRODUCTION ACADEMY – UTBILDNING OCH KURSER I MUSIKPRODUKTION INOM ABLETON LIVE, FL STUDIO OCH LOGIC PRO
Share
Så blir du en grym musikproducent under en sommar!

Så blir du en grym musikproducent under en sommar!

  En sommar kan kännas rätt kort, men du blir förvånad över hur mycket du kan utvecklas i din musikproduktion med bara dessa enkla knep!  Och oroa dig inte, alla tips handlar inte bara om att du ska stänga in dig i ett mörkt rum, utan hur du ska ta tillvara på din sommar på

Peta & The Wolves

Peta & The Wolves

Peta & The Wolves, är ett Australien/Svenskt band med två medlemmar där ena medlemmen är vår instruktör i Ableton Gabriel Wagnberg. De har redan haft en singel som trailermusik i den kända tv-serien “Vampire Diaries”. Bandet har precis släppt två nya grymma singlar som du kan lyssna på här! AUDIO PRODUCTION ACADEMY – UTBILDNING OCH

Nya uppdatering av FL Studio är här! 12.3 Med Realtime Audio Stretching

Nya uppdatering av FL Studio är här! 12.3 Med Realtime Audio Stretching

FL STUDIO 12.3 Image-Line har lagt ut 12.3 uppdatering av FL Studio. Den stora nyheten är att man nu som FL Studio användare har tillgång till realtime Audio stretching. Du kan nu ändra tempo men bibehålla pitch och rytm så att allt i projektet är i synk. Det finns också en ny Transient processor (levereras som en demo och