Våra elever producerar åt Ten Music Group

Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /customers/b/e/3/apacademy.se/httpd.www/wp-content/themes/angle/inc/frontend.php on line 1841 Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /customers/b/e/3/apacademy.se/httpd.www/wp-content/themes/angle/inc/frontend.php on line 1841

AP Academy är stolta över att kunna presentera vårt nya samarbete med Ten Music Group! Våra elever kan nu få producera åt artister som Icona Pop, Niki and the Dove, Zara Larsson och Erik Hassle.

 

Vad innebär samarbetet?

Samarbetet mellan AP Academy och Ten Music Group ger våra elever en chans som är få förunnat. När man läser den avancerade kursen jobbar man med case åt artister från Ten Music Group och har möjligheten att få producera åt artister som Icona Pop och Elliphant, eller få sina låtar signade som original.

Vi sparar dessutom alla elevers slutprojekt och bibehåller kontakten med skivbolaget. Därmed har du även efter avslutad kurs chansen att få in en fot i branschen.

Vilka är Ten Music Group?

Ten Music Group är ett svenskt oberoende musikföretag som grundades av Ola Håkansson år 2004. Artisterna som är signade hos Ten är bland annat Elliphant, Erik Hassle, Icona Pop, Maria Hazell, Niki & the Dove, Zara Larsson, Leo Leoson och WDL.

Ten Music Group innefattar en 360-modell för sina artister, vilket inkluderar skivbolag, management, publishing och produktion. Ten namngavs efter Hagagatan 10, den adress där studiorna ligger, och idag har Ten kontor i Stockholm och Los Angeles.

 

Besök Ten Music Groups hemsida här

 

AUDIO PRODUCTION ACADEMY – UTBILDNING OCH KURSER I MUSIKPRODUKTION INOM ABLETON LIVE, FL STUDIO OCH LOGIC PRO
Share
Focusrite – Plugin Collective

Focusrite – Plugin Collective

Plugin Collective är ett intiativ startat av Focusrite, där man som ägare av minst en Focusrite produkt får tillgång till gratis plugins eller rabatterade plugins varje månad. Så registrera din produkt och utnyttja dina förmåner! Focusrite Plugin Collective AUDIO PRODUCTION ACADEMY – UTBILDNING OCH KURSER I MUSIKPRODUKTION INOM ABLETON LIVE, FL STUDIO OCH LOGIC PRO

Det heliga DJ-kroppspråket

Det heliga DJ-kroppspråket

THE DROP CUM FACE Oavsett hur entusiastisk en DJ är så börjar de inte fistpumpa, skrika sitt eget namn och göra lufthjärtan när de lyckas få ihop den svåraste mixen någonsin. Håll istället utkik för det lätt obekväma sex face hos en riktigt nöjd artist, ibland åtföljt av utsläpp av diverse kroppsvätskor.   THE 1000-YARD

AP Academys elever tar plats hos P3 Osignat

AP Academys elever tar plats hos P3 Osignat

I denna veckans avsnitt av P3 Osignat hade inte en utan två av AP Academys tidigare elever tagit plats på listan. På plats nummer 3 var ADG med ”Ta Av Dig Luvan”   På plats nummer 4 hittar vi Lova med ”Allt Du Sa”   Uppåt och framåt! Lyssna på hela avsnittet av veckans P3